Kompendium wiedzy na temat zasad ewidencji operacji gospodarczych występujących w przedsiębiorstwach handlowych, produkcyjnych i usługowych. Spory komentarz do planu kont mieści: - omówienie zasad funkcjonowania poszczególnych kont syntetycznych; - charakterystykę operacji ewidencjonowanych na tych kontach; - założenia systemu rachunkowości finansowej w firmie z omówieniem m.in.
zasad tworzenia polityki rachunkowości, prowadzenia ksiąg rachunkowych i przeprowadzania inwentaryzacji. Staranny wywód, kompleksowe ujęcie nieprzystępnej tematyki i jednoznaczne interpretacje to niewątpliwe atuty tej publikacji, docenione przez wielu księgowych.
Dotychczasowe wydania cieszyły się podziwm równocześnie ekspertów rachunkowości, jak i księgowych praktyków, a także zyskały opinię jednej z znaczących wykładni polskiego prawa bilansowego. Obecne XXVI wydanie Planu kont…uwzględnia: - zmiany w ustawie o rachunkowości, - dane na temat zmian regulacyjnych dotyczących sprawozdawczości przedsiębiorstw w kontekście zrównoważonego rozwoju (tj.
raportowanie ESG dotyczące kwestii związanych ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym) wynikających z przyjęcia przez Unię Europejską dyrektywy w sprawie raportowania kwestii niefinansowych (dyrektywa CSRD, ang.: Corporate Sustainability Reporting Directive), - informacje na temat nowego stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie wykazywania działalności przewidzianej do zaprzestania albo zaprzestanej oraz ujawniania danych na ten temat – ma ono zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy inicjujący się od 1 stycznia 2024 r., lecz regulacje te można już użyć przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2023 rok.