Monografia Wybrane problemy bezpieczeństwa państwa na przełomie XX i XXI wieku traktuje o szczególnych problemach związanych z bezpieczeństwem państwa i jego środowiska. Ma charakter poznawczo-edukacyjny.
Publikacja składa się z 10 rozdziałów, w każdym autorzy poruszyli znaczne kwestie, z którymi styka się społeczność międzynarodowa. Takie podejście autorów jest wyznacznikiem zmian zachodzących w światowej przestrzeni bezpieczeństwa międzynarodowego.
Żyjemy w globalnej wiosce, gdzie czas się skurczył, a zachodzące procesy dotykają całej społeczności międzynarodowej. [...] Poruszane zagadnienia wskazują na obfitość bolączek obecnych w przestrzeni bezpieczeństwa poszczególnych państw i ich otoczeniu zewnętrznym.
Ich wielość, a także towarzyszące im zmiany powodują dużo nowych zagrożeń, na które społeczeństwa nie są przygotowane. Towarzysząca tym procesom wojna głównie w sferze informacyjnej, w której prowadzone są operacje informacyjne, wspiera m.in.
działania polityczne, ekonomiczno-gospodarcze, finansowe, naukowe, militarne oraz działania organizacji przestępczych wpisujących się w globalną przestrzeń bezpieczeństwa. Monografia przeznaczona jest dla środowisk zajmujących się problemami bezpieczeństwa w szerokim ujęciu, przy uwzględnianiu złożonych i nieprzystępnych zjawisk, zdarzeń, a także procesów rzutujących na poziom bezpieczeństwa poszczególnych państw i środowiska międzynarodowego.
(Fragment wstępu)