Publikacja objęła refleksją naukową początkowy okres transformacji. Lata 1989–1993 to kluczowy w dziejach Polski moment odchodzenia od systemu centralnie kierowanego ku gospodarce rynkowej. Przeobrażenia dokonywały się nie tylko w gospodarce, ale także na scenie politycznej.
obszerne zmiany nastąpiły w codziennym życiu obywateli i choć generalnie były pozytywne, to w ujęciu oddolnym nie były oceniane poprawnie. Niektóre z ważkich przemian udało się w niniejszym tomie wyznaczyć. Dziewięć tekstów, które złożyły się na książkę, objęły swym zakresem obszerne spektrum problemów.
Autorzy zaprezentowali wyniki badań na poziomie makrospołecznym (np. Aktywność Kościoła katolickiego w Polsce), mezospołecznym (np. Sytuacja przemysłu motoryzacyjnego, sytuacja PGR-ów) i mikrospołecznym (np.
likwidacja monumentów upamiętniających Armię Czerwoną w Kielcach, sytuacja nieruchomości zabytkowych na Dolnym Śląsku). Książka adresowana jest do szerokiego grona odbiorców. Poza historykami i politologami mogą się nią zainteresować czytelnicy niezwiązani zawodowo z działalnością naukową, a chcący zgłębić wiedzę dotyczącą tego ważnego okresu w najnowszych dziejach Polski.