Książka poświęcona jest problematyce związków osób tej samej płci w sytuacji braku regulacji ochrony ich praw na gruncie prawa polskiego. Omówiono w niej najczęstsze problemy wynikające z braku regulacji statusu par jednopłciowych na gruncie prawa cywilnego, rodzinnego, karnego i administracyjnego, z uwzględnieniem przepisów prawa podatkowego, zabezpieczenia społecznego i przepisów o opiece społecznej.
Uwzględniając rosnącą globalną mobilność pracowników, funkcjonowanie Polski w UE i podstawowe prawa człowieka, brak jakichkolwiek polskich rozwiązań został przeciwstawiony obowiązującym przepisom prawa międzynarodowego prywatnego, a także standardom ochrony praw człowieka obowiązującym w prawie UE i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Publikacja szeroko przytacza orzecznictwo sądów krajowych, TSUE, a także ETPCz, przedstawiając ewolucję, jaką te instytucje przeszły w tematyce praw mniejszości seksualnych. Książka jest asygnowana dla prawników, w szczególności adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych i pracowników działów kadr, zasobów ludzkich i menedżerów.
Zainteresuje także pracowników naukowych i studentów.