W książce omówiono zagadnienia związane z użyciem w geoinżynierii materiałów alternatywnych– są to przede wszystkim materiały odpadowe realne do zastosowania w mieszaninach gruntowych lub innych strukturach geotechnicznych.
W tomie 1 omówiono materiały odpadowe powstające podczas produkcji energii elektrycznej, w hutnictwie żelaza i stali oraz podczas produkcji spoiw mineralnych; odpady gumowe pochodzące z recyklingu zużytych opon samochodowych; odpady naturalne w postaci włókien roślinnych i zwierzęcych, a także innych naturalnych odpadów poużytkowych.
Książka ma pomóc Czytelnikowi w realizacji postępowych rozwiązań geoinżynierskich w duchu niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest adresowana typowo do inżynierów projektujących i wykonujących posadowienia budowli i inne obiekty geotechniczne, obiekty infrastruktury komunikacyjnej czy na przykład budowle inżynierskie związane z gospodarką odpadami.
Będzie {pomocn|przydatn)a również dla pracowników naukowych i studentów wydziałów budownictwa lądowego i wodnego, inżynierii lądowej i inżynierii środowiska.