zagadnień: począwszy od realnych instrumentów i rodzajów inwestycji, przez kwestie ich wyceny, szacowania ryzyka, budowania portfeli inwestycyjnych pod działaniem aspektów regulacyjnych, aż po tematykę ochrony inwestorów.
Problematyka inwestycji alternatywnych, a wśród nich rynku nieruchomości, od lat nie traci na aktualności. Najnowsze wydarzenia (kryzys pandemiczny, wojna w Ukrainie) nie tylko nie odsuwają tych zagadnień na dalszy plan, ale wprost przeciwnie – stawiają je w centrum zainteresowania.
z pewnością skutki kryzysu pandemicznego, a zwłaszcza działań wojennych, przemodelują rynek nieruchomości w wielu krajach, równocześnie w jego kontekście inwestycyjnym, jak i konsumpcyjnym. Lektura zaprezentowanych tekstów pokazuje szerokie spektrum możliwości inwestycyjnych, jakie daje rynek inwestycji alternatywnych.
Instrumenty finansowe z nim związane proponują szanse wypracowania ponadprzeciętnych zysków, co jest nad wyraz interesujące dla inwestorów w okresach turbulencji na tradycyjnym rynku kapitałowym. Jednocześnie inwestycje alternatywne nieraz obarczone są wysokim ryzykiem.
Już sama świadomość jego istnienia wpływa na bezpieczeństwo inwestowanych środków i racjonalizuje decyzje podejmowane przez inwestorów. Jednak jedną z podstawowych metod minimalizowania ryzyk jest dogłębna znajomość specyfiki rynków i instrumentów finansowych.
Jest to istotnie ważne w sytuacji rynku inwestycji alternatywnych, na którym specjalistyczna wiedza jest podstawowym czynnikiem sukcesu inwestycyjnego. Monografia oddawana w ręce Czytelników jest, jak sadzę, poręcznym źródłem wiedzy jednocześnie dla naukowców badających problematykę inwestycji, a także rynku nieruchomości, a także studentów kierunków ekonomicznych, jak i dla praktyków życia gospodarczego – finansistów i inwestorów poszukujących nowych możliwości inwestycyjnych.
Ilona Fabrowska-Skibińska