Autorzy są absolwentami i pracownikami Wydziału Chemii UMK. Specjalizują się w różnorodnych dziedzinach chemii: obliczeniowej (AKK), organicznej (MZB) i kwantowej (DK). Pracując w zespołach interdyscyplinarnych, nabrali przekonania o konieczności popularyzacji metod chemii obliczeniowej wśród eksperymentatorów przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na ograniczenia używanych przybliżeń.
Prowadzili autorski przedmiot „organiczna Chemia Obliczeniowa dla studentów studiów licencjackich". Zaproponowany przez nich kurs metod chemii obliczeniowej, organizowany pod nazwą Toruńska Szkoła Chemii Obliczeniowej, spotkał się z znacznym zainteresowaniem doktorantów i pracowników reprezentujących przeróżne uczelnie.
Od roku 2011 kurs prowadzony jest w ramach projektu pn. „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UMK w Toruniu w dziedzinach matematyczno-przyrodniczych", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Autorzy tworzą nieformalną grupę badawczą, w której spory nacisk stawiany jest na wspieranie rozwoju młodych adeptów chemii. „[…] jest to jedna z szczególnie nielicznych pozycji literaturowych, napisanych w języku polskim, traktujących o współczesnej chemii obliczeniowej będącej w obecnych czasach autonomiczną dyscypliną naukową w ramach szeroko rozumianej chemii teoretycznej.
w momencie obecnej możemy obserwować dynamiczny rozwój chemii obliczeniowej. Świadczy o tym gwałtowny wzrost liczby publikacji naukowych w tej dziedzinie,na dodatek coraz częściej wyniki obliczeń kwantowo-chemicznych są nierozłączną częścią prac stricte eksperymentalnych.
Przyczyną tego faktu jest nie tylko spore rozpowszechnienie technice informatycznych, nieskomplikowany dostęp do szeregu skutecznych i szczególnie korzystnie opracowanych programów i zestawów obliczeniowych integrujących szereg metod współczesnej chemii kwantowej […].
Prezentowany podręcznik z założenia jest skierowany do czytelników, którzy nie będąc specjalistami, chcieliby w sposób rzetelny i produktywny rozwiązywać problemy badawcze z zakresu chemii ekologicznej przy wykorzystaniu narzędzi teoretycznych będących elementami składowymi najistotniej popularnego pakietu obliczeniowego Gaussian.
Największa i zarazem najciekawsza część podręcznika skonstruowana jest w postaci przewodnika, który prowadzi czytelnika po ścieżce rozmaitych problemów badawczych chemii ekologicznej, które mogą być analizowane na drodze obliczeniowej.
Towarzyszy temu szczególnie przejrzysty i zarazem wnikliwy opis osiągalnych rozwiązań tych zagadnień". Z recenzji prof. Dr. Hab. Wojciecha Bartkowiaka