Monografia wpisuje się w trend badań poświęconych finansom przedsiębiorstwa, na styku jego relacji z rynkiem kapitałowym. Walorem publikacji jest tematyka – jednoznacznie ukierunkowana na specyfikę przedsiębiorstw najnowocześniejszych.
Zagadnienia podjęte w monografii są o tyle wyraźne, że gospodarka i społeczeństwo jest aktualnie w fazie bezprecedensowych zmian, kiedy to innowacje w sposób szczególny stanowią o możliwości przejścia do nowego, wyższego etapu rozwoju.
Stąd także pojawia się potrzeba poszukiwania źródeł finansowania pionierskich projektów i firm wdrażających innowacje. Temu zapotrzebowaniu wychodzi naprzeciw przedmiotowa monografia. Praca uwzględnia niemało nurtów badawczych poruszanych w literaturze światowej w zakresie postępowości, specyfiki cyklu IPO i finansowania przedsiębiorstw.
Na wysoką ocenę zasługują przeprowadzone badania empiryczne, których wyniki uwzględniono w monografii. Badaniem objęto dwa rynki prowadzone poprzez GPW w Warszawie: podstawowy i alternatywny, łącznie 350 debiutów.
Obszar opracowania jest kompleksowo osadzony w teorii funkcjonowania podmiotów gospodarczych. Zdecydowanym walorem jest nadto fakt, że opracowanie genialnie wpisuje się w wyzwania praktyki i współczesnego biznesu (…) bez wątpienia spotka się z prawidłowym przyjęciem wśród naukowców, jak i praktyków.
Z recenzji dr hab. Joanny Lizińskiej, prof. UEP