Przedmiotem badań w monografii jest wpływ wdrażanych innowacji na sprawność funkcjonowania polskiej administracji celnej, mającą znaczenie równocześnie w wielowymiarowym kontekście społeczno-gospodarczych i finansowych interesów Polski i Unii Europejskiej, jak i z punktu widzenia zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa unijnego obszaru celnego.
Autor demonstruje ją w perspektywie historycznej ostatnich kilkunastu lat związanych z ewolucją równocześnie samej polityki celnej jak i organizacji struktur organizacyjnych związanych z przystąpieniem Polski do UE.
Na tym tle wskazuje na dalsze możliwe i przewidywane zmiany równocześnie tej polityki jak i tej służby. Książka prezentuje rezultaty autorskich, prekursorskich badań przyczyn i procesów przyjętych oraz wdrażanych w polskiej służbie celno-skarbowej najnowszych rozwiązań dotyczących równocześnie technik i technice funkcjonowania tej służby, powiększania efektywności jej działalności w innowacyjnym otoczeniu gospodarki elektronicznej pozwalającej na optymalizację analizę ryzyka w kontroli bezpieczeństwa międzynarodowego łańcucha dostaw i poboru należności celnych, lecz i ułatwiania prowadzenia legalnych operacji eksportowo-importowych.
Przedstawione w publikacji wnioski mają charakter zarówno teoretyczno-poznawczy, jak i aplikacyjny. Mogą być wykorzystane w doskonaleniu rozwiązań instytucjonalno-prawnych, praktycznych, fiskalno-organizacyjnych i technologicznych, które wpływają, a także określają politykę celną prowadzoną poprzez uprawnione podmioty administracji publicznej.
W monografii uwzględniono stan prawny aktualny na dzień 15 czerwca 2023 r.