Książka Teoretyczne podstawy badania stabilności politycznej powstała z potrzeby odsłonięcia znaczeń kryjących się za twierdzeniami dotyczącymi stabilności politycznej. Co dokładnie mamy na myśli, gdy mówimy o jednostajnym systemie politycznym? Czy stabilność to wartość uniwersalna? Czy stabilny rząd z konieczności prowadzi do stabilności systemu politycznego? Czy bardziej zrównoważony jest ustrój, który nie podlega żadnym zmianom, czy może taki, który odznacza się wyraźną dynamiką zmian? Czy brak zakłóceń działania systemu politycznego jest za każdym razem skutkiem stabilności politycznej, czy może występować pomimo niestabilności i słabości systemu? Podstawowym celem książki jest pomoc w zrozumieniu trudnej tematyki stabilności politycznej i w osiągnięciu precyzji w posługiwaniu się poszczególnymi kategoriami.
Dla Czytelnika stanowczo wartościowe mogą okazać się partie dotyczące metodologii analizowania stabilności pod kątem konfiguracji podmiotowych i przedmiotowych części systemu. Oprócz wątku formalno-metodologicznego w książce uwzględniono na dodatek wniosek substancjalny, związany z obserwacją tzw.
paradoksu stabilności, który należy uznać za najważniejsze osiągnięcie badania naukowego, najmocniej wychodzące naprzeciw powszechnym intuicjom.