Praca dotyczy teorii projektowania i badań eksperymentalnych młyna elektromagnetycznego (MEM). Przedstawiono w niej rozwiązanie konstrukcyjne induktora MEM z wirującym polem magnetycznym. Wyjaśniono autorskie opracowania modelu matematycznego i metody wykorzystywanej do projektowania i budowy MEM.
Opisano również wpływ konstrukcji i cech technicznych na podstawowe cechy MEM. W dodatku zawarto wnioski, opinie i sugestie odnosząc się równocześnie do tematu postępowych badań i rozwoju myśli technologicznej ukierunkowanej na dalszy rozwój i badanie zagadnień związanych z MEM, jak i na ich praktyczne użycia.
Sformułowana w pracy kompleksowa metoda, ułatwiająca proces projektowania MEM, umożliwia: − przeprowadzenie oceny zgodności uzyskanych parametrów młyna z wymaganiami cyklu technicznego; − przygotowanie informacji wejściowych do dalszego zastosowania w modelach matematycznych polowych w ten sposób, by umożliwiały skrócenie czasu obliczeń wielowariantowych lub optymalizacyjnych; − sprawdzenie wskaźników projektowych, uwzględniających czynniki, które posiadają decydujący wpływ na przebieg procesów zachodzących w MEM w ich wzajemnym powiązaniu; − weryfikację wyników już na etapie decyzji projektowej.