Rozprawa habilitacyjna przedstawia znaczenie i rolę, jaką woda odgrywa w przestrzeni miejskiej. Woda to z jednej strony newralgiczny element ekosystemów miejskich, z drugiej zaś – warunek rozwoju cywilizacji i pierwiastek kulturotwórczy. Jako zwornik układów biocenotycznych i antropogenicznych zajmuje szczególne miejsce w strukturze miasta, a wykorzystanie jej zasobów z poszanowaniem zasady świętości wody należy do priorytetów stabilnego rozwoju.
Autorka stawia tezę, że proekologiczne systemy zagospodarowania wody opadowej mogą i powinny być nie tylko koniecznym elementem infrastruktury technologicznej,w dodatku cennym narzędziem kompozycji miasta i materiałem społecznie niebanalnych przestrzeni publicznych.
Praca skierowana jest równocześnie do architektów, urbanistów i architektów krajobrazu, jak i do projektantów infrastruktury sanitarnej i hydrotechnicznej i przedstawicieli samorządów lokalnych. Opracowane w wyniku badań modelowe rozwiązania mają wyodrębnić możliwości integracji technologii zagospodarowania wód opadowych z podnoszeniem standardów estetycznych i użytkowych przestrzeni publicznych.