Identyfikacja nieznanych związków organicznych należy do podstawowych czynności nie tylko chemików-organików,dodatkowo osób na co dzień niezwiązanych z chemią. Na przykład odróżnienie soli kuchennej od cukru lub sody jest prostym procesem organoleptycznej identyfikacji substancji chemicznych.
tak samo sprawdzamy, czy przygotowane przez nas posiłki są już wystarczająco ugotowane bądź przyprawione - jest to proces podświadomej analizy występowaniu albo nieobecności pewnych związków w testowanej "mieszaninie reakcyjnej".
Podręcznik "Ćwiczenia laboratoryjne z identyfikacji związków naturalnych" będzie pomocny przy wypracowywaniu umiejętności samodzielnej identyfikacji prostych związków organicznych na podstawie analizy jakościowej.
Celem podręcznika jest podanie prostych sposobów wyznaczania podstawowych atrybuty fizykochemicznych nieznanego związku organicznego, wykrycia obecnych w jego strukturze grup funkcyjnych i heteroatomów.
umożliwiają to umieszczone w podręczniku szczegółowe przepisy dotyczące realizowania poszczególnych doświadczeń, a zdobyta na tej podstawie wiedza ułatwi identyfikację badanego związku.