Bezpieczeństwo stanowi podstawową kategorię analizy w ramach nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. W klasycznym ujęciu bezpieczeństwo jest analizowane w kontekście zagrożeń i zespaja się ze wykorzystywaniem siły i przymusu przez państwo.
Takie podejście było typowe dla systemu westfalskiego. Współcześnie jednak następuje ewolucja pojmowania bezpieczeństwa zarówno w rozmiarze podmiotowym, jak i przedmiotowym. […] Pojęcie „bezpieczeństwo energetyczne" do tej pory było rzadko stosowane poza środowiskiem ekspertów i analityków branży energetycznej.
Współcześnie jest to kategoria coraz bardziej lubiana wśród politologów i ekonomistów, stanowiąca istotny rozmiar bezpieczeństwa każdego państwa. […] obecnie, ponad 30 lat po pierwszym kryzysie naftowym, państwa poświęcają obszerniejszą uwagę kwestiom bezpieczeństwa dostaw bezkompromisowców energetycznych.
Głównym zagrożeniem dla funkcjonowania międzynarodowego rynku energetycznego jest bowiem niestabilność w wymiarze gospodarczym i politycznym i perspektywa wyczerpania się zasobów węglowodorów. Niniejsze opracowanie stanowi obszerną analizę koncepcji bezpieczeństwa energetycznego, a także polityki energetycznej we współczesnych stosunkach międzynarodowych.
Znakomici badacze, pochodzący z rozmaitych ośrodków badawczych na całym świecie, przedstawili rezultaty swoich badań w tym obszarze. (fragment Wstępu)