W niniejszym podręczniku przedstawiono informacje o metodach oceny krzywdzącego wpływu silnika spalinowego na środowisko naturalne człowieka oraz o sposobach jego ograniczenia. Podręcznik ten, opracowany poprzez pracowników Zakładu Silników Spalinowych Instytutu Silni-ków Spalinowych i Transportu Politechniki Poznańskiej, zezwala na poszerzenie wiedzy przekazywanej studen-tom podczas specjalistycznych wykładów i ćwiczeń.
Jest kontynuacją podręcznika Badania silników spalinowych wydanego w 2012 roku. W stosunku do poprzedniego, obecne wydanie podzielono na dwie publikacje zatytułowane: Badania silników spalinowych i ich układów funk-cjonalnych oraz Badania emisji zanieczyszczeń silników spalinowych.
Prezentowane zagadnienia dotyczą użytecznych metod oceny emisji skażeń silników spalinowych (ale także ca-łych pojazdów samochodowych) osiągalnych do realizacji w trakcie zajęć laboratoryjnych. W pierwszej części – zatytułowanej Wiadomości ogólne – zawarto informacje umożliwiające zapo-znanie się ze sposobami pomiarów gazowych związków zgubnych w spalinach i za-prezentowano urządzenia i systemy pomiarowe do analizy emisji cząstek stałych.
W drugiej części – Badania transportowych skażeń środowiska – zamieszczono dane o moż-liwościach oceny emisji spalin z silników spalinowych zasilanych różnymi paliwami, a jedno-cześnie zaopatrzonych w najnowsze układy oczyszczania spalin.
Omówiono zagadnienia zwią-zane z oceną toksyczności spalin pojazdów z zastosowaniem danych dostępnych z ich systemów diagnostycznych.