Jako architekci i projektanci stanęliśmy przed wyzwaniem poszukiwania nowych rozwiązań projektowych dla nowych seniorów, potrzebnych w obliczu globalnego trendu starzejących się społeczeństw. W książce zaprezentowano badania oraz dane dotyczące nowych cech przyszłych seniorów, ich nowych kompetencji i umiejętności,na dodatek nowych potrzeb przestrzennych w środowisku zamieszkania, w tym aspekty związane z innowacyjnymi rozwiązaniami telemedycznymi, pozwala-jącymi w przyszłości na redefinicję funkcji obiektów ochrony zdrowia i transpozycję ich części do przestrzeni zamieszkania seniorów.
Zmiany pokoleniowe w zakresie kompetencji cyfrowych seniorów, w obszarze ich wydłużonej aktywności zawodowej czy społecznej, jak ponadto postępowe technologie medyczne zwiększają potencjał środowiska zamieszkania jako wspierającego zdrowie starzejących się pokoleń.
Przestrzeń zamieszkania, która uwzględni nowe atrybuty przyszłych seniorów, ich nowe kompetencje, lecz i nowe zapotrzebowania przestrzenne, może stać się jedyną osiągalną odpowiedzią na rozszerzające się zapotrzebowanie starzejących się społeczeństw na dostęp do systemu ochrony zdrowia.
zastosowanie w projektowaniu architektonicznym nowych technologii i innowacji w zakresie usług medycznych może wesprzeć kreowanie przestrzeni do mieszkania, które równocześnie staną się przestrzenią ochrony zdrowia.
Pozwoli to na redefinicję formy i funkcji środowiska zamieszkania w kierunku środowiska, które jeszcze bardziej wspiera procesy leczenia, rehabilitacji czy profilaktyki.