Przedmiotem niniejszego podręcznika są wybrane zagadnienia z podstaw fotoniki i optoelektroniki – powiązanych ze sobą dziedzin postępowych,mających za sobą bogatą historię, dla-tego przywołano w niej niektóre dawniejsze wydarzenia posiadające wpływ na kształtowanie się kul-tury technicznej społeczeństwa.
W dzisiejszych czasach sporo szczegółowych rozwiązań momentalnie się dezaktualizuje. Ceniono zatem za celowe przedstawienie problemów o możliwie uniwersalnym znaczeniu – treść poszczególnych rozdziałów skupia się wokół związanych z ich tematyką obowiązujących definicji, pojęć, oznaczeń.
Zaprezentowano znaczne ogólne zależności praktyczne, schematy blokowe i strukturalne. Przedstawiono wybrane przykłady wykorzystania części fotonicznych i optoelektronicznych. Szczegółowe zagadnienia, wykraczające poza przyjęte ramy podręcznika, można znaleźć w specjalistycznej literaturze, której pokaźny wykaz znajduje się na końcu książki.
W wielu miejscach podręcznika wykorzystano doświadczenie nabyte poprzez jego autorki w ciągu długoletniej pracy ze sprzętem pomiarowym i w trakcie nauczania optoelektroniki na kierunku elektrotechnika oraz metrologii i przedmiotów pokrewnych na różnych kierunkach politechnicznych.
Dokonano takiego wybo-ru rozpatrywanych zagadnień i sposobu ich prezentacji, by były {pomocn|przydatn)e dla czytelników o wiedzy pozyskanej dotąd w różnym stopniu i zakresie. Starając się zredukować formalne opisy zjawisk i sygnałów do niezbędnego minimum, szczególną uwagę poświęcono omówieniu moż-liwości aplikacyjnych i wskazaniu uwarunkowań technicznych.