Praca dotyczy uszczelnień bezdotykowych użytkowanych w maszynach przepływowych. Rolą uszczelnień bezdotykowych jest minimalizowanie przecieku pomiędzy dwoma przestrzeniami, w których występuje różnica ciśnienia czynnika roboczego.
Tego typu uszczelnienia stosuje się wtedy, gdy ogranicza się przeciek w przestrzeni pomiędzy powierzchniami będącymi we wzajemnym ruchu, kiedy nie można zastosować uszczelnień dotykowych. Głównym osiągnięciem przedstawionym w monografii jest metoda optymalizacji uszczelnień labiryntowych jedno- i dwustronnych.
pozwala na ona jednoznaczne określenie geometrii uszczelniania o zmniejszonym przecieku. Polega na przypasowaniu rozmiarów komór do warunków przepływowych przy zadanych rozmiarach zewnętrznych uszczelnienia.
Metoda jest oparte na obliczeniach CFD geometrii wejściowej i jednoczy się z analizą rozkładu lokalnych maksimów bezwymiarowej energii kinetycznej gazu w uszczelnieniu. Zastosowanie pełnego typu metody pozwala ograniczyć przeciek do 15.4%.
Zoptymalizowana geometria ma prawie stałą względną wartość zmniejszenia przecieku w szerokim zakresie badanego spadku ciśnienia.