Federacja Rosyjska zachowuje dla siebie prawo zastosowania broni nuklearnej w odpowiedzi na wykorzystanie przeciw niej i (albo) jej sojusznikom broni nuklearnej, a także innych rodzajów broni masowego rażenia, a także w przypadku agresji przeciw Federacji Rosyjskiej z zastosowaniem broni tradycyjnej, gdy zagrożone jest samo istnienie państwa. Art. 27 Doktryna Wojenna FR
Władimir Putin grozi bronią jądrową światu. To wciąż jeden ze sposobów na prężenie muskułów poprzez Moskwę. Po agresji na Ukrainę prezydent Putin polecił postawić wojska jądrowe Federacji Rosyjskiej w stan najwyższej gotowości. Poczuł się zagrożony wypowiedziami głównych państw NATO, które nie kupiły rosyjskich kłamstw, bredni i urojeń odnośnie wojny w Ukrainie. Jednoznacznie potępiają agresję Kremla i nakładają na Rosję sankcje.
Czy jest się czego bać? Jakim arsenałem atomowym dysponuje Rosja?
Sformowane za Chruszczowa, rozwinięte za Breżniewa – Strategiczne Wojska Rakietowe awansowały za Gorbaczowa do rangi czołowego komponentu rosyjskich sił zbrojnych. W czasach Jelcyna i Putina utrwaliły swoje widocznie jako narzędzie polityczne umożliwiające kontynuację reform państwa i sił zbrojnych pod parasolem jądrowym zapewniającym bezpieczeństwo.
Dążąc do utrzymania pozycji hegemona w postradzieckiej strefie wpływów, Federacja Rosyjska może użyć wszystkie posiadane atuty, w tym tarczę jądrową przekształconą w miecz.