W 1893 r. Hans Gross, austriacki sędzia śledczy, wydał „Podręcznik dla sędziów śledczych". Datę tę uznaje się za początek kryminalistyki jako nauki. Podczas 130 lat pokaźnie zmieniło się samo społeczeństwo, standardy i jakość życia i technologie wykorzystywane w życiu rutynowym, jak i dodatkowo otoczenie prawne i doktryny polityczne.
Za takimi zmianami podążają, a czasami nawet i je wyprzedzają, przestępcy, którzy kierują swoją działalność na nowe cele i obszary, wykorzystując przy tym najnowsze rozwiązania technologiczne i modyfikując modus operandi.
W ciągu ostatnich 130 lat jeszcze kryminalistyka zmieniła swoje oblicze i doświadczyła istotnego postępu. Niniejsza książka wpisuje się w potrzebę pogłębiania i poszerzania wiedzy na temat rozwoju kryminalistyki.
W monografii zestawiono trzynaście opracowań na temat następujących współczesnych zagadnień: strategii kryminalistycznej, oględzin w sprawach zgwałceń zbiorowych i zdarzeń w kopalniach, przesłuchania podejrzanego, zwalczania i zapobiegania fałszerstwom banknotów, badań przesiewowych na obecność substancji psychoaktywnych (narkotestów), nauk sądowych w badaniach zagadnień historycznych, lingwistyki kryminalistycznej, profilowania NN sprawców przestępstw, przestępczości w świecie wirtualnym (tokenów NFT, pornografii) i z użyciem Internetu Rzeczy.