„Kino afroamerykańskie to oryginalny zbiór tekstów o charakterze filmoznawczym i kulturoznawczym. Tematem poszczególnych analiz są filmy afroamerykańskich twórców (i jednego białego reżysera), ale zaproponowane ujęcia nie ograniczają się wyłącznie do omówienia materiału wizualnego.
Poszczególni autorzy wprowadzają wątki związane z rasą, tożsamością, gender czy seksualnością, które tworzą kontekst konieczny do odczytania i interpretacji wybranych tytułów. Walorem książki jest jej charakter historyczny i metodologiczny.
Z jednej strony przedstawia ona filmy i twórców stwarzających panoramę amerykańskiego kina czarnych XX i XXI wieku. Z drugiej demonstruje przeróżne możliwości ujęcia problematyki filmowej, uwzględniające problemy rasowe, płciowe, polityczne i społeczno-kulturowe i zagadnienie autorstwa i poetyki kina Afroamerykanów.
[...] Dzięki takiej konstrukcji książka może być niebanalnym materiałem zarówno dla filmoznawców i kulturoznawców, jak i osób zainteresowanych problematyką tożsamości, a także sposobami jej prezentacji na ekranie".
prof. Małgorzata Radkiewicz