Książka Białoruś – terra incognita jest pracą zbiorową, składającą się z dziesięciu rozpraw. Wszystkie teksty są autorstwa znawców problematyki białoruskiej z Polski i Białorusi; zostały napisane na wysokim poziomie naukowym. Ponieważ autorzy zajmują się najróżniejszymi dziedzinami nauki, to z natury rzeczy teksty te poświęcone są różnorodnym problemom z zakresu kulturoznawstwa i politologii. Niemniej jednak jako całość książka ta jest obrazem wielu współczesnych problemów Białorusi.
Ważne przy ocenie zawartych w niej tekstów naukowych są dwie stanowcze kwestie: po pierwsze, autorzy w zasadzie poruszają sprawy niedużo znane, wprowadzając je w ten sposób do obiegu naukowego w polskiej literaturze dotyczącej szeroko pojętej problematyki białoruskiej; po drugie, artykuły oparte są na źródłach niedużo znanych lub w niewielkim stopniu dotychczas używanych.
Z recenzji prof. Dra hab. Grzegorza Mazura
Zainteresowanie Białorusią – jej historią, współczesnością i kulturą – dało asumpt do zorganizowania w czerwcu 2007 roku międzynarodowej konferencji pod nazwą „Białoruś – terra incognita" poprzez Koło Naukowe Studentów Rosjoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także współpracujące z nim, w tym potężnym przypadku, Koło Naukowe Politologów Uniwersytetu Śląskiego. W konferencji wzięli udział studenci obu uczelni oraz naukowcy, polscy i białoruscy, którzy w swoich wystąpieniach zajęli się wieloma atrakcyjnymi, niedużo znanymi u nas zagadnieniami z historii, kultury, a także niektórymi aspektami współczesnej białoruskiej rzeczywistości.
Ze wstępu prof. Mieczysława Smolenia