Monografia Studia filologiczne w Polsce z perspektywy studenta jest skutkiem projektu badawczego „Filologia obca w perspektywie studenta. Diagnoza reprezentacji i pragnień a modelowanie procesu kształcenia neofilologicznego w Polsce”, realizowanego w latach 2019–2023 pod patronatem Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego. Jego główną intencją było udoskonalone poznanie studentów filologii obcych w Polsce – ich pragnień, potrzeb, planów, aspiracji, marzeń, przyczyn zadowolenia i niezadowolenia ze studiów itp. Badanie objęło 4893 studentów pierwszego i ostatniego roku studiów licencjackich i magisterskich 43 różnych kierunków filologicznych na 13 polskich uczelniach publicznych. Książka jest skierowana do szerokiego gremium odbiorców: kadry dydaktycznej i władz kierunków językowych, władz uczelni, decydentów na poziomie instytucji państwowych związanych ze szkolnictwem wyższym i interesariuszy zewnętrznych. Powinna zainteresować również samych studentów studiów językowych – w końcu to oni mają korzystać z nich w największym stopniu.
Monika Grabowska - adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Zakładu Językoznawstwa Francuskiego i Pracowni Dydaktyki Języka Francuskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się aktualnie wokół nieformalnego uczenia się języków obcych. Autorka bądź współautorka ponad 70 publikacji polskich i zagranicznych z dziedziny językoznawstwa i glottodydaktyki.
Magdalena Sowa - profesor uczelni w Katedrze Lingwistyki wykorzystywanej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Nauczanie języków obcych dla potrzeb i do celów zawodowych i kształcenie nauczycieli języków obcych wpisują się w główny kierunek jej zainteresowań badawczych. Autorka i współautorka licznych publikacji z zakresu glottodydaktyki, a w szczególności dydaktyki języka specjalistycznego.
Maciej Smuk - profesor uczelni w Instytucie Romanistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą psychologicznych i społecznych aspektów nauki języków obcych. Autor lub współautor trzech pozycji książkowych, współredaktor kilku monografii i autor kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w Polsce i za granicą.
(…) z punktu widzenia obiektu badań Autorzy bez dwóch zdań poruszają zagadnienie wyjątkowo istotne i aktualne. Z uwagi na duży zasięg i zakres badania i przekrojowe ujęcie badawcze, obejmujące zasięgiem szeroką paletę zróżnicowanych kierunków filologicznych na tle literatury przedmiotu, monografia stanowi pozycję szczególnie atrakcyjną, wypełniając niejako istniejącą w tym aspekcie lukę badawczą (…).Monografia wnosi stanowczy wkład do wspomnianego dyskursu badawczego nad rolą i kształtem studiów filologicznych w Polsce. Na uwagę zasługują także adekwatne rekomendacje Autorów odnośnie do dalszych perspektyw i rekomendacje w ww. Aspektach.
dr hab. Jacek Makowski, prof. UŁ
Analiza wyników realizowanego przez nas projektu może pozwolić odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu – zdaniem studentów studiów licencjackich i magisterskich – studia językowe przygotowują do najróżniejszych wyzwań współczesności. A wyzwań tych nie brakuje. Rozwój nowych dyscyplin i subdyscyplin naukowych, zmieniające się uwarunkowania geopolityczne, mobilność na rynku pracy, różnojęzyczność i wielokulturowość, wzrost specjalizacji branżowej w wielu sektorach, rozwój nowych form życia kulturalnego – to tylko kilka z tych, które charakteryzują teraźniejszość, ale i wpływają na przyszłość, niekiedy choćby determinując ją. Wydaje się konieczne uwzględnianie ich w długotrwałym myśleniu o kształceniu filologicznym w Polsce.
fragment Wstępu