Opis
Controlling kosztów gromadzi ponad 70 studiów przypadków opartych na przykładach, z którymi autor spotkał się w swej wieloletniej praktyce konsultanta, a które przedstawiają problemy firm usługowych, przedsiębiorstw produkcyjnych, firm handlowych i organizacji nienastawionych na zysk. Zarówno pytania testowe, jak i omawiane przykłady są zorientowane na określenie problemu występującego w organizacji i jego rozwiązanie przy wykorzystaniu całego instrumentarium narzędzi rachunku kosztów.
Wiedza zawarta w opracowaniu porusza widoczną problematykę rozliczania kosztów. Poprawne dane o kosztach są podstawą całego systemu zarządzania. Książka pozwala zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie rachunku kosztów i uświadomić sobie, jaki wpływ na zakres i możliwości użycia informacji ma sposób ich przygotowania. Studia przypadków, osadzone w realiach działania przeróżnych organizacji, genialnie prezentują zarówno złożone problemy występujące w praktyce, jak i sposoby ich rozwiązywania przy wykorzystaniu narzędzi rachunku kosztów.
Agata Skalińska
dyrektor finansowy, członek Zarządu TBM Sp. Z o.o.
Wyjątkowo poprawnie pomyślana struktura książki. Na początku każdego rozdziału autor systematyzuje kluczowe pojęcia, a następnie rozwija je w trakcie omawiania studiów przypadków prezentujących rzeczywiste problemy, przed jakimi jako praktyk często byłem postawiony. Znaczna liczba przykładów pochodzących z firm o najróżniejszych profilach − od produkcyjnych przez handlowe do usługowych − czyni z tej książki pozycję obowiązkową dla osób chcących stosować najkorzystniejsze praktyki rachunku kosztów. Sugerowane odpowiedzi pozwalają ocenić adekwatność własnych pomysłów i wyciągnąć właściwe wnioski do wykorzystania w praktyce, niezależnie od branży, w jakiej się pracuje.
Piotr Cynkier
główny kontroler finansowy Trzuskawica S.A.
Adresaci
Książka powinna okazać się szczególnie przydatna dla tych czytelników, którzy posiadają już podstawową wiedzę z zakresu rachunku kosztów, i jest adresowana typowo do:
praktyków, zajmujących się zawodowo problematyką rachunku kosztów;
menedżerów rozmaitych szczebli z firm usługowych, produkcyjnych, handlowych i organizacji nie nastawionych na zysk;
studentów studiów magisterskich i podyplomowych z zakresu rachunkowości;
uczestników szkoleń z zakresu rachunku kosztów;
wszelkich tych, którym potrzebna jest ergonomiczna wiedza z zakresu rachunku kosztów.
O autorze:
Dr hab. Tomasz Wnuk-Pel jest profesorem doskonałym w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego, a także autorem bądź współautorem licznych książek i artykułów naukowych, m.in.: Z. Leszczyński, T. Wnuk-Pel, Controlling w praktyce, ODDiK, Gdańsk 2004; T. Wnuk-Pel, Zarządzanie rentownością. Budżetowanie i kontrola. Activity Based Costing & Management, Difin, Warszawa 2006; I. Sobańska (red.), Rachunek kosztów. Podejście operacyjne i strategiczne, C.H. Beck, Warszawa 2009; I. Sobańska (red.), Rachunkowość zarządcza. Podejście operacyjne i strategiczne, C.H. Beck, Warszawa 2010; T. Wnuk-Pel, użycie rachunku kosztów działań w przedsiębiorstwach w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2011; T. Wnuk-Pel, Management Accounting Innovations. The Case of ABC in Poland, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Łódź–Kraków 2014, i wielu innych.
Rezultaty swoich badań naukowych prezentował na wielu konferencjach światowych, m.in.: European Accounting Association Annual Conferences, World Congresses of Accounting Researchers and Educators, Asia-Pacific Management Accounting Conferences, Annual Conferences on Management Accounting Research i wielu innych.
Dr hab. Tomasz Wnuk-Pel jest afiliowany na Linnaeus University w Växjö w Szwecji (Centre for Management Accounting Research – CMAR).
na dodatek jest członkiem European Accounting Association i członkiem Zarządu Asia-Pacific Management Accounting Association.
Dr hab. Tomasz Wnuk-Pel jest także wiceprezesem Zarządu w spółce konsultingowej T.G. RaFiB Sp. Z o.o., która od 1990 r. Specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu postępowych systemów rachunkowości zarządczej i controllingu, i autorem bądź współautorem projektów systemów rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej w prężnie działających firmach produkcyjnych, usługowych i handlowych.
Prowadzi dodatkowo zamknięte, niejednokrotnie wieloetapowe, autorskie szkolenia z zakresu nowoczesnych metod rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej m.in. Dla firm: audytorskich („znaczna czwórka"), informatycznych, farmaceutycznych, budowlanych, telekomunikacyjnych, z branży finansowej, FMCG, energetycznej i paliwowej, produkcyjnych z najróżniejszych branż, a także instytucji rządowych.