Książka skupia się na instytucjach monitoringu, kontroli i audytu będących instrumentami gwarantującymi poprawność wydatkowania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej (UE). Jej celem jest określenie zasad funkcjonowania i ról poszczególnych instytucji, jakie powinny spełniać w całym systemie zarządzania i kontroli wydatkowania środków pochodzących z budżetu UE.
Publikacja składa się z dwóch części. W pierwszej omówione zostały podstawy definicyjne polityki spójności, zasady wydatkowania środków pochodzących z budżetu UE oraz model związany z użyciem środków przeznaczonych na realizację polityki spójności.
Część druga to omówienie poszczególnych instytucji - czyli monitoringu, kontroli i audytu - w ujęciu funkcjonalnym na poziomie UE, krajowym oraz regionalnym. Adresaci:Książka asygnowana jest dla beneficjentów środków unijnych (podmioty korzystające ze środków unijnych, adwokaci, radcowie prawni, pracownicy administracji samorządowej i rządowej zajmujący się wydatkowaniem środków UE), którzy znajdą w niej odpowiedzi na pytania o kryteria monitoringu, kontroli i audytu i sposób przygotowania się do nich i ich przebieg.
Zainteresuje także instytucje prowadzące kontrole, audyt i monitoring środków pochodzących z budżetu UE - dla których określone zostały zasady funkcjonowania i role poszczególnych instytucji, jakie powinny one spełniać w całym systemie zarządzania i kontroli wydatkowania środków pochodzących z budżetu UE.