Książka przedstawia zagadnienie potencjału i rozwoju, a także Assessment/Development Center - najszczególniej precyzyjną, interaktywną i najefektywniejszą metodę oceny potencjału pracowników. Procedura AC/DC ukazana jest tu od strony metodologicznych zasad projektowania oceny i mechanizmów, które gwarantują wydajność obserwacji i wyciągania wniosków.
Prezentacja metody znacząco wykracza poza aspekt opisu potrzebnej dokumentacji, logistyki przygotowania sesji czy relacji z przebiegu AC/DC. Oprócz funkcjonalnych wskazówek w książce zaprezentowane zostało zupełnie nowe podejście do przeprowadzania tej procedury.
jest oparte ona na jednym strategicznym scenariuszu zadaniowym zamiast na zbiorze niepowiązanych zadań. Nowe AC/DC korzysta także z innej formy wskaźników behawioralnych niż ocena całoroczna. Dzięki ciągłości sytuacji i profilowaniu wskaźników do mocnych zadań daje to nieosiągalną w klasycznym podejściu możliwość oceny stopnia spójności, dynamiki i stylów działania uczestników.
Wyjątkowo atrakcyjnym i poręcznym elementem publikacji jest związana z nią aplikacja wspomagająca samodzielne przeprowadzenie AC lub DC według proponowanej nowej metodologii. Aplikacja posiada obszerną grę strategiczną z kilkoma powiązanymi zadaniami, a także przypisanymi do nich wskaźnikami i wskazówkami pomocnymi w obserwacjach i ich interpretowaniu.
Można je zastosować w praktyce w innowacyjnej wersji AC, ale także zaadaptować do wersji tradycyjnej. Aplikacja dostępna jest do pobrania pod adresem: www.ocena-zintegrowana.wolterskluwer.pl po wpisaniu zamieszczonego w książce kodu aktywacyjnego.
Adresaci: Publikacja ta kontynuuje temat oceny kompetencji pracowników, któremu była poświęcona poprzednia książka autorki - Ocena pracowników. Podobnie jak tamta, zainteresuje zwykle praktyków, zarówno mających do czynienia z zarządzaniem pracą ludzi bezpośrednio jako zwierzchnicy, jak i zajmujących się systemowymi rozwiązaniami ZZL i wspierających kadrę menedżerską.