Tematem książki są używane współcześnie rozwiązania z zakresu zarządzania ryzykiem w organizacjach non profit. Czytelnicy znajdą w niej odpowiedzi na ważne pytania: W jaki sposób pojmują ryzyko osoby zarządzające organizacjami pozarządowymi Z jakimi kategoriami ryzyka spotykają się w swojej działalności Jakiego rodzaju działania związane z zarządzaniem ryzykiem podejmują polskie organizacje non profit Autor porusza też problematykę ubezpieczeń jako narzędzia zarządzania ryzykiem.
prezentuje informacje dotyczące stosowanych na świecie produktów ubezpieczeniowych asygnowanych dla organizacji non profit i konfrontuje je z potrzebami i zwyczajami podmiotów działających w Polsce. Monografia także autorską propozycję modelu zarządzania ryzykiem w tym sektorze.
Publikacja skierowana jest do dwóch grup odbiorców. Pierwszą z nich są założyciele, fundatorzy, członkowie organów statutowych organizacji pozarządowych i osoby kierujące organizacjami - menedżerowie trzeciego sektora, którzy znajdą w niej cenne wskazówki do zastosowania w swej działalności.
Drugą grupę odbiorców stanowią studenci nauk o zarządzaniu i pracownicy naukowi, dla których zaprezentowane wyniki badań mogą stać się inspiracją do naukowej aktywności.