Podstawą funkcjonowania każdej firmy jest tworzenie wartości dla właścicieli. Dlatego idea zarządzania wartością przedsiębiorstwa zdobywa coraz obszerniejszą popularność w praktyce gospodarczej. W myśl tej koncepcji, podejmowanie każdej decyzji, jednocześnie o znaczeniu strategicznym, jak i operacyjnym, musi być ukierunkowane na maksymalizację przyszłych korzyści ekonomicznych.
Kluczowym czynnikiem warunkującym sukces strategii zarządzania przez wartość jest właściwy dobór wykonywanych przedsięwzięć. O ile należycie dobrany projekt inwestycyjny może pchnąć organizację na świeże tory rozwojowe, o tyle podjęcie błędnych decyzji prowadzi nieraz nie tylko do destrukcji wartości dla właścicieli,nawet do upadłości marki. Uniknięcie takiej sytuacji wymaga kompleksowego podejścia do analizy realizowanych przedsięwzięć.
Celem autorów było wyjście naprzeciw potrzebom finansistów, którzy odpowiadają za proces analizy finansowej projektów inwestycyjnych. Książka ma najczęściej charakter aplikacyjny, jest oparta na doświadczeniu doradczym autorów, jednak jednocześnie jest osadzona w klasycznej teorii zarządzania wartością przedsiębiorstwa.
Każdy poruszany problem jest ilustrowany przykładem albo studium przypadku. Dzięki czemu czytelnik ma możliwość przeanalizowania sposobów zastosowania opisywanych narzędzi w praktyce. Wszystkie prezentowane przykłady są także przystępne w formie modeli w plikach MS Excel na stronie www.analizyinwestycji.pl.
Publikacja jest adresowana do praktyków zajmujących się profesjonalnie analizą projektów inwestycyjnych, słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu finansów i wyceny, studentów starszych lat kierunków ekonomicznych i do pracowników naukowo-dydaktycznych.
Głównym przesłaniem pracy nie jest prowadzenie wykładu o podstawach analizy finansowej projektów inwestycyjnych, ale wyjaśnienie uwarunkowań wykorzystywania w praktyce narzędzi do oceny projektów gospodarczych, interpretacji uzyskiwanych wyników i w końcu określenie przydatności tych narzędzi do oceny procesów kreowania wartości. Takie podejście do tematu jest stosunkowo oryginalne, nie znajdujące odpowiedników na polskim rynku wydawniczym.
(Z recenzji prof. Politechniki Wrocławskiej dr hab. Tadeusza Dudycza)