Zemsta emancypacji. Nacjonalizm, uchodźcy, muzułmanie. Zagrożenia i wyzwania kryzysu uchodźczego "Pomysł napisania tej książki zrodził się z bezsilności, przerażenia, wściekłości i niezgody na zjawiska, które europejskie media określają mianem kryzysu uchodźczego.
Od sierpnia 2015 roku zaczęliśmy się uważnie przyglądać wydarzeniom opisywanym w dyskursie publicznym przy użyciu tego terminu. Momentem decydującym o powstaniu książki i systematycznym gromadzeniu tworzyw empirycznych był pierwszy z serii dramatów rozgrywających się w Europie, kiedy na poboczu austriackiej autostrady w samochodzie chłodni znaleziono zwłoki 71 uchodźców z Syrii i Iraku, w tym kilkorga niewiele znaczących dzieci".
*Ze /Wstępu/* "Treści zaprezentowane w książce wskazują na zmiany, jakie dokonują się w sposobie postrzegania uchodźców, którzy coraz częściej utożsamiani są z zagrożeniem, zacofaniem, przemocą, molestowaniem, terroryzmem.
widocznym problemem, na który zwracają uwagę Autorzy tekstów, jest zjawisko ujednolicenia kategorii »muzułmanin«, co sprawia marginalizację znacznych różnic religijnych i kulturowych. W tym kontekście Autorzy zastanawiają się nad zasadami i wartościami kultury europejskiej, zderzeniem marzeń migrujących z rzeczywistością.
W wielu tekstach formułowane są bezpośrednio albo pośrednio pytania o to, jak »napiszemy« dalszą historię Europy. Mając na uwadze postępującą zmianę postaw, możemy przewidywać nad wyraz przeróżne scenariusze. Można je zauważyć w prezentowanych badaniach, analizach i interpretacjach.
Zapoznając się z nimi, myślę, iż Czytelnik wielokrotnie zastanowi się nad tym, czy potrafimy obronić człowieczeństwo". *prof. Jerzy Nikitorowicz*