Zaburzenia osobowości należą do najszczególniej rozpowszechnionych zaburzeń psychicznych, zarówno w społeczeństwie, jak i w populacjach klinicznych. Terapia psychodynamiczna stanowi konieczny element ich leczenia - i niejednokrotnie jest metodą z wyboru.
Do opracowania tego wszechstronnego przeglądu teorii psychodynamicznej, patologii osobowości, poszczególnych metod leczenia zaburzeń osobowości i dowodów na rzecz ich efektywności Clarkin, Fonagy i Gabbard zebrali czołowych ekspertów w tej dziedzinie (grupa, do której sami się zaliczają).
Jest to obowiązkowa lektura dla każdego pracownika psychiatrycznej opieki zdrowotnej, który ma do czynienia z zaburzeniami osobowości. Robert Michels, MD, profesor medycyny i psychiatrii na Uniwersytecie Cornella; analityk szkoleniowy i superwizor w Center for Psychoanalytical Training and Research przy Uniwersytecie Columbia Ten korzystnie udokumentowany i krystalicznie napisany podręcznik zbiera w jednym miejscu teorię i badania dotyczące psychodynamicznej terapii każdego z zaburzeń osobowości z osi II.
Psychoterapia psychodynamiczna zaburzeń osobowości. Podręcznik kliniczny posiada prace 22 autorów, oprócz trzech głównych, Johna F. Clarkina, Petera Fonagy'ego i Glena O. Gabbarda. Każdy autor ma rozlegle doświadczenie kliniczne, a niektórzy także doświadczenie badawcze związane z diagnozą i leczeniem poszczególnych zaburzeń osobowości.
Przedmiotem tej książki jest psychodynamiczna konceptualizacja, diagnoza i leczenie zaburzeń osobowości opisanych w DSM-IV-TR. Autorzy formułują wniosek, że - ku zaskoczeniu wielu - według nowych badań i przeglądów badań psychodynamiczne metody leczenia są efektywne w przypadku zaburzeń osobowości, a ich wpływ jest tak duży jak metod poznawczo-behawioralnych.