Służące do wszelkiego (wyd. 2022)"Służące do wszelkiego" to książka autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak, wydana poprzez Wydawnictwo Marginesy. Książka rzuca światło na zapomnianą grupę pań, które stanowiły tkaninę społeczeństwa Polski w pierwszej połowie XX wieku.
To opowieść o "białych niewolnicach", wiejskich dziewczętach, które rozpoczynały pracę jako służące często już w wieku piętnastu lat.Nieocenione i wszechstronne w swoich obowiązkach:Te bardzo ważne i nieocenione kobiety były wszechstronne w swych obowiązkach.
Sprzątały, zmywały, froterowały, prały, gotowały, cerowały, szyły, lecz nie tylko. Były dodatkowo wsparciem emocjonalnym, współczuły, przytulały, kochały, ratowały. Bez nich, mnóstwo domów przestałoby istnieć, a życia byłyby widocznie trudniejsze.Ich skomplikowana i wymagająca praca od kuchni:Książka Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich kuchennych nyż w eleganckich kamienicach, przedstawia, co robiły w wolnym czasie, obserwuje je przy pracy i w sytuacjach nieprzystępnych jak molestowanie i wykorzystywanie.
Opisuje także momenty, gdy musiały oddać swoje nieraz nieślubne dzieci. Praca jako służąca była skomplikowana, wymagająca, a zarobki niskie, lecz stanowiła także sposób na awans i dotknięcie udoskonalonego świata.Wnikliwa opowieść o "Służących do wszelkiego":Książka "Służące do wszelkiego" to pierwsza w Polsce publikacja, która wnikliwie opowiada o losach tych pań.
To także historia dominacji wyższych klas społeczeństwa nad biedotą, różnic klasowych i zmieniającego się społeczeństwa.O książce - Agnieszka Holland:"genialne! Ta książka posiada sporo treści odnoszących się do korzeni naszego społeczeństwa, wyzysku, a także uległości kobiet, które akceptowały swój niewolniczy los.
Jednak jednocześnie demonstruje ona także potęgę ludzkich uczuć, zdolnych do przekraczania klasowych podziałów. Dla mnie osobiście jest to szczególnie wzruszająca lektura, ponieważ moja niania, która mogłaby być bohaterką tej książki, odgrywała jedną z najważniejszych ról w moim dzieciństwie.
Autorka tej książki wykonała ogromną pracę, za co jestem jej niezmiernie wdzięczna!"O książce - Wojciech Orliński:"na ogół nie posiadają nazwisk, a choćby imion. Jednak to właśnie one wyprasowały białe koszule słynnych panów, których zdjęcia pamiętamy ze szkolnych podręczników.
Służące. Dziś o nich niedużo wiemy, a kiedyś to właśnie one posiadały nieocenioną wiedzę. Dzięki Kuciel-Frydryszak możemy zajrzeć w miejsce, które historycy dotąd pomijali: do zagadkowej "służbówki".
To fascynujące czytadło, które otwiera oczy!"Zapraszamy, przejrzyj poniższe tytuły:Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach.Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami.Chłopi.
Wydanie kolekcjonerskie.