Ciągle pytasz: dlaczego? Dzięki tej książce zrozumiesz… dlaczego
Najważniejsze, co musisz wiedzieć na temat epoki odpowiedzialności, a czego pewnie już się domyślasz – to fakt, iż właśnie dobiegła końca.
Fundamentalizmy, populizm, nacjonalizm, brexit, kryzys imigracyjny i klimatyczny, ekstremizmy, wojny handlowe i zaburzenie globalnego porządku. Witaj w XXI wieku. W epoce rewolty.
Rewolta to odważna i fascynująca analiza współczesnego świata, dostarczająca potrzebnej wiedzy o mechanizmach politycznych i gospodarczych rządzących naszym życiem społecznym. Nadav Eyal, jeden z najszczególniej znanych izraelskich dziennikarzy, w brawurowy sposób opisuje czasy, w których przeszło nam żyć: od końca epoki odpowiedzialności, która jego zdaniem nastąpiła w chwili zamachów terrorystycznych na World Trade Center, aż po pandemię wirusa COVID-19. Prezentuje fascynujący (a zarazem niepokojący) obraz obecnego świata, w którym – w miarę zanikania obietnic globalizacji – nacjonalizmy i ekstremizmy rozmaitego typu rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie.
Eyal, łącząc dziennikarską narrację z oryginalną analizą, pokazuje, iż lewica i prawica mają ze sobą dziś o sporo więcej wspólnego, niżeli mogłoby się wydać. Opowiada historie żyjących na skraju ubóstwa górników z Pensylwanii, komun anarchistycznych na przedmieściach Aten, japońskiego miasta o malejącej dzietności, neonazistów w Niemczech czy rodzin syryjskich uchodźców, którym towarzyszył w ucieczce. Do tych przerażających raportów z teraźniejszości Eyal wplata lekcje z przeszłości, od wojen opiumowych w Chinach, przez kolonialne Haiti, aż po plan Marshalla. Sięgając po historyczne powiązania, demonstruje, że korzenie buntów za każdym razem były głębokie – i że zamiast postrzegać rewoltę jako przemijające zjawisko, powinniśmy uznać sprzeciw za świeże status quo.
W jakim kierunku zmierza świat? Fascynująca książka jednego z najmocniej oryginalnych myślicieli XXI wieku
Nadav Eyal – jeden z najistotniej znanych izraelskich dziennikarzy, zdobywca Nagrody Sokolova, nazywanej izraelskim Pulitzerem. Stały współpracownik dziennika „Jedi’ot Acharonot". W 2016 roku, kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi, Eyal nakręcił Trumpland, serię krótkich filmów dokumentalnych, w których szczegółowo opisał największe bolączki współczesnej Ameryki. Przemierzając kolejne stany i rozmawiając z ich mieszkańcami, Eyal przewidział – wbrew sondażom i zdrowemu rozsądkowi – zwycięstwo Donalda Trumpa, najczarniejszego konia w historii Ameryki.