Tomasz Adam Pruszak opisuje kodeks nowoczesnania, etykietę i styl życia charakterystyczne dla polskich szeroko pojętych sfer ziemiańsko-arystokratycznych w okresie przedwojennym. Przy tym, w książce odszukamy mnóstwo odniesień do współczesności.
Dowiemy się, czym w istocie był zbiór prawidłowych manier, wpajanych od dziecka kolejnym pokoleniom. Objaśnia pomiędzy innymi, jak się do siebie zwracano i na czym polegała sztuka uprzejmej konwersacji czy korespondencji.
Odsłania zapomniane dziś tajniki wyglądu i garderoby, omawia zasady zachowania przy stole, jego nakrycia oraz przebiegu posiłków. Główną zaletą książki Ziemiański savoir-vivre są liczne wspomnienia i pamiętniki ziemian.
Materiał wspomnieniowy jest na pewno znacznie bardziej wiarygodny informacje zawarte w uniwersalnych podręcznikach dobrych manier z okresu przedwojennego, ponieważ ma wartość autentyczną. Pokazuje, jak zachowywano się w rzeczywistości w atrakcyjnej nas grupie społecznej.
Poza tym środowisko ziemiańskie wówczas nie potrzebowało podręczników savoir-vivre'u, bo własne zasady znało dzięki czemu, że wpajano im je od dziecka Niebagatelną zaletą książki Ziemiański savoir-vivre jest duża bibliografia, {pomocn|przydatn)a wszystkim, którzy chcieliby zgłębić tematykę opracowania.
Książkę ponadto zdobi bogaty materiał ilustracyjny -wybór archiwalnych zdjęć, malarstwa, a także zbiór rycin. Książka będzie wspaniałym prezentem.