Rafael – mistrz, który wyniósł sztukę na najwyższe poziomy, ponieważ ukazana w jego dziełach idea atrakcyjna może uchodzić za uniwersalną. Nic więc dziwnego, że twórczość genialnego artysty włoskiego renesansu od pokoleń raduje się niesłabnącą popularnością, wciąż przyciągając rzeszę zachwyconych nią odbiorców.
W ubiegłym roku minęło 500 lat od śmierci Rafaela, co stało się szczególną okazją do wydania niniejszego albumu z reprodukcjami jego dzieł: od młodzieńczych prac po ostatnie, stanowiące jego testament.
Możemy zatem prześledzić cztery główne etapy w twórczości artysty: okres umbryjski pod kierunkiem Perugina, pobyt we Florencji pod urokiem Leonarda da Vinci, lata rzymskie naznaczone wrażliwością na nowinki Michała Anioła, a za pontyfikatu Leona X fascynacją antykiem.
Rafael przejmując nauki innych mistrzów i będąc wnikliwym obserwatorem otaczającego go świata, po swemu to wszystko przetwarza i zwraca w odnowionej, wręcz zniewalającej formie, oczywiście sam pozostając "kamieniem węgielnym, milowym i probierczym w historii sztuki".
Album przybliża sylwetkę i dorobek dużego artysty, uwzględnia też najnowsze badania dotyczące datowania oraz autorstwa przypisywanych mu dzieł. Jest przy tym prawdziwą ucztą dla oka, bo jak eksponuje autor publikacji "przystąpmy do poznawania Rafaela, mistrza nad mistrzami, w sposób, który najistotniej przystoi malarzowi: otwierając bardziej oczy niżeli uszy".
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.