Jakub Deml, Ladislav Klíma i Richard Weiner to pisarze prawie całkiem u nas nieznani i nie pasujący do stereotypu literatury czeskiej jako lekkiej i zabawnej. W pewnym stopniu dotyczy to także Jaroslava Haška, który kojarzony jest wyłącznie z jednym (co prawda wybitnym) dziełem, lecz o niezwykłych i ciekawych kolejach losu pisarza wiedzą raczej tylko nieliczni czytelnicy.
Wszyscy ci twórcy wywarli ogromny wpływ na kulturę czeską XX wieku i choćby Bohumil Hrabal uważał ich za swoich mistrzów. To między innymi dzięki nim literatura czeska nawiązała kontakt z kulturą europejską.
Eseje świetnego erudyty Jindřicha Chalupeckiego stanowią najkorzystniejszą zachętę ku temu, by ich poznać. Olśniewają bowiem precyzją analiz i pięknością interpretacji. Na dodatek czyta się je niczym przysłowiowy kryminał, bo jak w konwencjonalnej powieści detektywistycznej stopniowo odkrywają tajemnice i do końca trzymają w napięciu.
Andrzej S. Jagodziński Publikacja dofinansowana prze Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej Powyższy opis pochodzi od wydawcy.