Książka Hayden White w Polsce: fakty, krytyka, recepcja przynosi czytelnikowi o sporo więcej, swym tytułem zapowiada. Zapowiada zaś z reguły monografizujące ujęcie osobistych, ideowych, po części instytucjonalnych kontaktów, a także oddziaływań jednej z najwybitniejszych i najistotniej wpływowych osobowości naukowych w światowej humanistyce II połowy XX wieku z polskimi uczonymi jednocześnie personalnych (co rzadkie), jak intelektualnych (recepcyjno-krytycznych) z polską myślą humanistyczną. A iż nie da się wyizolować jednego lokalnego kontekstu z całości oddziaływań myśli uczonego w polu badań humanistycznych, uzyskujemy też w serii studiów przypadku próbę monografii całości tego zagadnienia.
Zredagowany przez Ewę Domańską, Edwarda Skibińskiego i Pawła Stróżyka tom to nie apologetyczny pomnik postawiony wielkiemu (meta)historykowi, ale raczej aby posłużyć się określeniem Foucaulta książka-doświadczenie, która czyni nam bliskim i zrozumiałym doświadczenie i myśl mądrego, nader oryginalnie i samodzielnie myślącego uczonego, mającego w dodatku i tę mnóstwo wartą a bardzo rzadką zdolność: wytrącania siebie, uczniów, słuchaczy z kolein stereotypowych przeświadczeń. Książka pozwala także uświadomić sobie, iż Hayden White to konieczny i dziś szeroki humanista-uczony, który nie wymusza respektu swym pomnikowym autorytetem, ale przyciąga do siebie kolejne pokolenia badaczy, bo jak prawdziwy mistrz pomaga myśleć, i to myśleć samodzielnie.
prof. Dr hab. Ryszard Nycz
Tytuł Hayden White w Polsce: fakty, krytyka, recepcja Autorzy Ewa Domańska, Edward Skibiński, Paweł Stróżyk Wydawnictwo Universitas EAN 9788324235933 ISBN 9788324235933 Kategoria Literatura, Literaturoznawstwo liczba stron 368 Format 15x23,5 cm Rok wydania 2019