Tomaszowi Maślance udało się połączyć w "pracującą" teoretycznie całość różne aspekty kontrkultury. Pozwala na to konsekwentne opowiedzenie się za tradycją wyjaśnień socjologicznych, widocznie wprawdzie modyfikowanych i traktowanych niekiedy heurystycznie, a nie jako bezkonkurencyjnie właściwe.
Innymi słowy, autor wypracował język narracji, który pozwala mu - niesprzecznie i powiększająco - przechodzić od rozważań stricte filozoficznych i teoretycznych do tego, co skłania się nazywać społecznym imaginarium kontrkultury.
Analizom przemian intymności i życia rodzinnego towarzyszą tedy zarówno Freud i Fromm, jak i kulturowy detal, historyczna migawka i panoramiczne ujęcie rewolucji podczas jej dziania się. Autor unika także ujęć zbanalizowanych i zmitologizowanych, zachęcając do spojrzenia na lata sześćdziesiąte, kontrkulturę i formy kontestacji jak na swoisty kulturowy palimpsest.
Co więcej, nie popełnia tak częstego błędu rekonstrukcji przeszłości, jakim jest użytkowanie interpretacji adaptacyjnych, ściśle wypełniając wskazania rzetelnej interpretacji historycznej w jej socjologicznym wariancie.
W ten sposób - moim zdaniem - rehabilituje tradycje socjologii kultury, daje im świeże życie. (prof. Dr hab. Wojciech Józef Burszta) Tytuł Kontrkultura Autor Tomasz Maślanka Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej EAN 9788364753633 ISBN 9788364753633 Kategoria Literatura, Socjologia ilość stron 310 Format 195x125 mm Rok wydania 2017 Oprawa broszurowa