"Wstyd jest powszechną i bolesną emocją, która niejednokrotnie pojawia się w codziennym życiu i może przyczyniać się do powstania zaburzeń psychicznych, skłaniających ludzi do szukania optymalnego leczenia. Doświadczenie wstydu jest zwykle intensywne i przytłaczające, ponieważ wzbudza poczucie bycia złym, bezwartościowym albo zasługującym na pogardę. Niejednokrotnie powiązany jest z uczuciem bezsilności, małości, bycia wystawionym na widok publiczny i chęci zniknięcia.
Wstyd jest nie tylko czynnikiem leżącym u podstaw wielu problemów, z powodu których klienci szukają pomocy u psychoterapeuty. Może on pojawiać się także podczas terapii, przy omawianiu intymnych szczegółów swojego życia.
Jeśli terapeucie nie uda się rozpoznać wstydu u klienta, nad wyraz prawdopodobne, że związane ze wstydem problemy nadal będą się utrzymywać. W dodatku osoby, które w trakcie terapii doświadczają nieuświadomionego wstydu, mogą się czuć niezrozumiane, co będzie powodem braku efektywności terapii lub przedwczesnego jej zakończenia.
Celem tej książki jest dostarczenie terapeutom wskazówek, jak radzić sobie ze wstydem u swoich pacjentów. Omówiono w niej wszystkie aspekty wstydu, m.in. To, jak się rozwija, w jaki sposób jest powiązany z zaburzeniami psychicznymi, jak go rozpoznać i jak pomóc klientom rozwiązać problemy z nim związane. Eksperci, którzy w trakcie sesji terapeutycznych zmagali się ze wstydem i przekształcaniem go w konstruktywny sposób, dzielą się swoją mądrością i wnioskami, do jakich doszli poprzez lata doświadczenia klinicznego. Opisują techniki, szczegółowo omawiając podane przykłady i cytując fragmenty rozmów z pacjentami. Czytelnikami tej pozycji mogą być: psychologowie kliniczni, psychoterapeuci, psychiatrzy, pracownicy społeczni, terapeuci par i rodzin, doradcy ds. Uzależnień i inne osoby świadczące usługi w zakresie zdrowia psychicznego."