Kiedy przemoc staje się codziennością Jak sporo jest na świecie rodzin, które wydają się być szczęśliwe, poukładane i pełne miłości, a tymczasem za ścianami ich wygodnych domów rozgrywa się prawdziwy dramat? Bohaterka „Ocalić siebie” opowiada historię jednej z takich rodzin, poruszającą tym bardziej że prawdziwą.
Wychowana przez ojca-tyrana, wraz z matką i siostrą doświadczyła każdego realnego rodzaju przemocy: fizycznej, psychicznej i ekonomicznej. Po latach próbuje zrzucić z siebie ciężar negatywnych emocji, szukając wsparcia w swojej własnej, nowej rodzinie.
Ta wstrząsająca opowieść to przestroga dla wszelkich tych, którzy tkwią w związku z osobowością aspołeczną, psychopatyczną, narcystyczną. To jeszcze ważny głos nakłaniający do walki o własne szczęście, godność i wolność – bez względu na to, jak dużo trzeba będzie poświęcić.
Wbiegłam do ich mieszkania. Mama klęczała w kuchni na ziemi, opierając się łokciami o krzesło. Czepek kupiony dwa dni wcześniej, żeby osłonić łysą głowę, przesunął się na jedno ucho. Pielucha zsunęła się do kolan.
Ojciec stał nad nią, szarpiąc za ramiona i wrzeszcząc: – Wstawaj! Przecież mówię: wstawaj, ty histeryczko! Nie, nie zaskoczył mnie zapach wódki, do którego od jakiegoś czasu byłyśmy już przyzwyczajone.
Nie to było najgorsze. Najgorsze były jego oczy. Wybałuszone, minimalne, niebieskie oczy pozbawione emocji. Trudno powściągnąć emocje przy tym przejmującym obrazie życia z psychopatą. Dramatyczne ludzkie losy ukazane na kartach tej książki powodują ogrom emocji i niekończące się pokłady empatii.
Ta historia uświadamia, jak nieraz pozory potrafią przesłonić nam prawdziwy obraz rzeczywistości. Wioleta Sadowska, subiektywnieoksiazkach.pl Ocalić siebie to bardzo wstrząsające wyznania Hanny Goworowskiej-Adamskiej.
bardzo szczere i do bólu prawdziwe. Autorka nakłania do tego, aby znaleźć w sobie odwagę, głośno mówić o tym, co nas spotyka oraz stosownie reagować na krzywdę i zło. Agnieszka Krizel, nietypowerecenzje.blogspot.com Hanna Goworowska-Adamska (ur.
1959) – anglistka, egiptolożka, aktywistka społeczna oraz tłumaczka – tłumaczyła m.in. Świat po kapitalizmie prof. Davida C. Kortena (2003) oraz Wędrując Henry’ego Davida Thoreau (2016). Zadebiutowała w 2010 roku powieścią o starożytnym Egipcie pt.
Nikt nie zna wszelkich jej imion. Opowieść o królowej Hatszepsut. Rok później ukazała się kolejna książka Tron Obu Krain, która zdobyła główną nagrodę w trakcie Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2012.
Ocalić siebie jest rezultatem kilkuletnich studiów nad zaburzeniami osobowości i zagadnieniami związanymi z przemocą w rodzinie.