W niniejszej monografii przedstawiono zagadnienie jakości życia w pracy i codzienności z perspektywy ekologicznej. Ukazano w niej sposób, w jaki współczesny człowiek, funkcjonując w różnych obszarach aktywności zawodowej, zostaje wprzęgnięty – wielokrotnie w sposób nieuświadomiony – w wir tzw.
społecznego doświadczania codzienności zagrażającej jego autonomii i oryginalności. Postęp techniczny wymusza zmiany w życiu społecznym z jego wszystkimi konsekwencjami, dotykając ostatecznie także życia osobistego człowieka.
Od jednostek wymaga się coraz obszerniejszej sprężystości i bezustannej adaptacji do ciągłych zmian. Wpadając w pułapkę złudzeń doświadczania pozornych wartości, człowiek chcąc nie chcąc sam skazuje się na negatywne konsekwencje takiego funkcjonowania.
Te przede wszystkim prowadzą do niskiej samooceny, nieprzerwanego stresu, a w dalszej kolejności – chorób somatycznych, a choćby psychicznych. „Monografia składa się z szesnastu artykułów skategoryzowanych tematycznie w trzy części.
Ich struktura skomponowana w spójną całość obejmuje opracowania równocześnie o charakterze czysto teoretycznym, jak i empirycznym. Redaktorzy postanowili ukazać zagrożenia człowieka we współczesnych organizacjach pracowniczych.
Ten ważny cel, stojący w opozycji do głównego nurtu zmian społecznych, jest jak wołanie o opamiętanie się i odwrócenie kierunku zmian. Ignorowanie tego głosu będzie prowadzić do kryzysu naszej cywilizacji wieszczonego przez Baumana, Fukuyamę i innych.
Dlatego ważne jest, by głos ten wybrzmiał i dotarł do jak najszerszej grupy odbiorców. W związku z tym uważam, iż jest to publikacja ważna. Skatalogowany poprzez redaktorów zbiór prezentuje wyjątkowo obfite spektrum zagadnień i zjawisk związanych z ekologią pojmowaną jako otoczenie człowieka wspierające jakość życia i zdrowia.
Zaprezentowane prace pokazują jednocześnie pozytywne zjawiska, jak także diagnozują mechanizmy prowadzące do ograniczania jakości życia". Z recenzji dr. Hab. Bohdana Rożnowskiego, prof. KUL Tytuł Jakość życia w pracy i codzienności perspektywa naturalna Autor Opracowanie Zbiorowe Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323345695 ISBN 9788323345695 Kategoria Nauki humanistyczne\Socjologia ilość stron 234 Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1