"Każdy w swym życiu styka się ze zjawiskami patologii społecznej. Warto zauważyć, że istnieje szereg publikacji koncentrujących się wyłącznie na teoretycznych zagadnieniach. Niniejsza książka jest próbą zbudowania pomostu między teorią a praktyką resocjalizacyjną. Zakłada wyszczególnionie nowych kierunków badawczych i metodycznych.
Publikacja skierowana jest do osób, które chcą się dowiedzieć, jak umiejętnie scalać teorię z praktyką, aby produktywnie osiągać zamierzone cele wychowawcze, terapeutyczne i resocjalizacyjne. Czytelnicy dowiedzą się, jakie są współczesne tendencje w resocjalizacji i jakie dylematy pojawiają się w pracy wychowawczej. Obok pracowników instytucji podejmujących działania na rzecz osób naruszających normy społeczne i ich rodzin publikacja, ze względu na opisywane badania naukowe, zainteresuje ponadto badaczy tych zagadnień.
Książka ukazuje pionierskie spojrzenie na zagadnienia dotyczące resocjalizacji. Celem publikacji jest opisanie modeli resocjalizacyjnych oraz funkcjonalnych strategii przydatnych w pracy resocjalizacyjnej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Poznanie przedstawionych w niej treści sprawi, iż czytelnicy z obszerniejszą odwagą i pewnością będą rozwiązywać problemy w obszarze zjawisk patologii społecznej. Zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystywać dla siebie i innych, poznają niemało nowych i niebanalnych sposobów rozumienia interwencji resocjalizacyjnych. Równocześnie będą mogli również uniknąć wielu konfliktów, dzięki temu poczują się lepiej i zaczną pewniej wykonywać swoją pracę."