W swoich pracach Sorokin dał się poznać nie tylko jako wnikliwy analityk współczesnej cywilizacji,także jej przenikliwy jej krytyk, dostrzegający w pozornie niewiele znaczących przemianach kulturowych zapowiedź dużo głębszych i niełatwych do odwrócenia trendów, które w przyszłości mogą doprowadzić cywilizację Zachodu do upadku.
Jego szczególny niepokój budziło zjawisko, które określił mianem,,rewolucji seksualnej", prowadzącej do coraz głębszej seksualizacji wszelkich sfer kultury. Rezultatem tej seksualizacji jest pozwolenie ludziom na to, żeby kierowali się jedynie swymi zwierzęcymi, pierwotnymi popędami i namiętnościami, co czyni ich prostym łupem manipulacji i propagandy, niszcząc przy okazji tradycyjne więzi międzyludzkie (zwłaszcza rodzinne), miłość zaś sprowadzając do typu wymiany handlowej, polegającej na wzajemnym świadczeniu sobie usług seksualnych.
Mimo sławy na całym świecie i tłumaczeń na dziesiątki języków, w Polsce prace Sorokina pozostają w zasadzie nieznane i prócz tłumaczenia jego wczesnej, mało reprezentatywnej książki Ruchliwość społeczna, brakuje przekładów jego najważniejszych dzieł.
Przyczyny tego mogą być przeróżne, jedną z nich może być fakt, iż Sorokin przyjmuje szeroką, interdyscyplinarną perspektywę w socjologii, nie ograniczając się do suchych statystyk,wyciągając ze swoich badań głębsze wnioski, dotyczące natury i przyszłości naszej cywilizacji.
Te wnioski również mogą być powodem jego ignorowania w środowiskach naukowych, Sorokin bowiem pokazuje zagrożenia płynące z opartej na marksizmie rewolucji kulturowej, której pierwsze objawy diagnozował w USA już w latach pięćdziesiątych, demonstrując, w jaki sposób kult postępu, techniki i - ogólnie - ideologii Oświecenia niszczy trwały ład, na którym oparta była cywilizacja łacińska.
Prezentowane wydanie książki The American Sex Revolution oparte jest na pierwszym wydaniu amerykańskim Porter Sargent Publisher, Boston 1956, w serii An Extending Horizons Book.