"Wolność i metafizyka Marcina Poręby to zbiór tekstów, które powstawały na przestrzeni ponad dwudziestu lat. Zgromadzone przez Autora prace dotyczą niekiedy dość odległych od siebie zagadnień z zakresu historii filozofii, a także takich dziedzin filozofii jak epistemologia, metafizyka i filozofia umysłu.
Racją współistnienia tak najróżniejszych tematycznie tekstów w jednym tomie jest zaprezentowanie pewnego sposobu rozumienia filozofii jako dziedziny, która może i powinna podlegać ciągłej interpretacji i reinterpretacji, ponieważ jej naturą jest dialog, a racją bytu wkład we współcześnie toczone dyskusje filozoficzne. To właśnie one są dla Marcina Poręby najważniejszym układem odniesienia dla interpretacji zakurzonych już niekiedy koncepcji i sporów, co pozwala mu na włączenie ich w dyskurs współczesny. W konfrontacji tej historia filozofii ma zaistnieć jako myśl żywa, która swą tożsamość zyskuje dopiero w rozmowie z inną żywą myślą.
Filozofia, zdaniem Marcina Poręby, jest przede wszystkim metafizyką. Metafizyka jest jej dyscypliną podstawową, a konstytutywne dla niej jest wykraczanie poza przystępne zasoby pojęć, które nie może dokonywać się inaczej poprzez poszukiwanie nowych pojęć. Sądzenie refleksyjne, poszukiwanie i tworzenie nowych pojęć są bowiem nieodłącznym aspektem wolności. A zatem wolność jest jej własnym potrzebnym warunkiem. Jak pisze Autor, „wolny dobór, wolne działanie, to za każdym razem coś, co wyrasta z nowej konceptualizacji świata i naszego w nim miejsca”.
Marcin Poręba wykracza w swym rozumieniu filozofii poza utarty podział na filozofię analityczną i kontynentalną, który uważa za jedną z głównych przeszkód dla nieskrępowanego żadnymi zastanymi schematami pojęciowymi rozwoju. Jego książka jest zatem zaproszeniem do odrzucenia nieelastycznych ram interpretacji i do udziału w aktywnym odczytywaniu i tworzeniu myśli w procesie nieprzerwanej zmiany przekonań – jest więc zaproszeniem do sprostania wyzwaniom wolności.
Informacja o autorze/ redaktorze:
Marcin Poręba, ur. W 1967 r. W Krakowie. Filozof, historyk filozofii, tłumacz, profesor doskonały Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1985–1989. Od roku 1989 pracuje w Instytucie Filozofii UW. Uczeń firma J. Siemka. Laureat konkursu Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi za esej pt. Granice względności. Opis metafizyczny (2014). Zajmuje się tradycyjną filozofią niemiecką i filozofią analityczną, łącząc w swych pracach style myślenia dwóch tradycji filozoficznych: analitycznej i kontynentalnej."