Szeroko cytowana, napisana przez wybitnych uczonych amerykańskich książka prezentuje strategie analizy informacji jakościowych. Demonstruje cykl badawczy jako interakcję społeczną oraz zwraca uwagę na etyczne aspekty badań.
Odpowiada na pytanie: jak w sposób systematyczny, rzetelny i wiarygodny prowadzić badania jakościowe? Czytelnik dowiaduje się o ścisłych powiązaniach między teorią, metodologią i empirycznymi badaniami jakościowymi.
W książce przedstawiono wszystkie etapy badań terenowych – zbieranie, ogniskowanie i analizowanie i ukazujenie wyników. Napisana z interakcyjnej perspektywy socjologicznej książka ma charakter interdyscyplinarny.
Może służyć jako podstawowy podręcznik do nauczania metod jakościowych w socjologii, antropologii społecznej, etnografii, a także w naukach politycznych. Będzie nad wyraz {pomocn|przydatn)a w badaniu takich zagadnień jak: relacje społeczne i komunikacja społeczna, subkultury i style życia, stosunki edukacyjne, stosunki pracownicze, przestępczość i dewiacja, organizacje społeczne i ruchy społeczne, sfera publiczna, administracja i polityka.