Edmund Husserl (1859-1938) - jeden z najważniejszych filozofów XX wieku, twóra fenomenologii, która okazała się jednym z najszczególniejszych kierunków we współczesnej filozofii, dała także podstawy egzystencjalizmowi.
Husserl pragnął oprzeć filozofię naukowych fundamentach, wyszedł od krytyki psychologizmu, żeby w swym głównym, pokaźnym dziele "Idee czystej fenomenologii" zawrzeć główną konstrukcję swoich rozważań, w tym zasadniczą tezę że nowa nauka musi odrzucić wszelkie dotychczasowe założenia, badać zaś miała istotę rzeczy, a nie konkretne zjawiska w ich aktualnym stanie, chciał dokonać tzw redukcji fenomenologicznej polegającą na braniu w nawias wszystkiego czego istnienia nie gwarantuje cykl poznawania.
Sam Kryzys nauk europejskich jest ostatnią większą pracą Husserla i naznaczona jest czasem, w którym powstawała, coraz bardziej zagrażającym pokojowi, Europie hitlerowskim Niemcom. Ta sytuacja spowodowała, że Husserl odchodzi od czystej filozofii i zajmuje się w sporej mierze także sprawami związanymi z historią, ówczesną sytuacją, duchem Europy.
Jak pisze Sławomira Walczewska Rozważania historyczne przeprowadzone w "Kryzysie..." nie mają jednak charakteru analiz przedmiotowych, lecz stanowią sekcję anatomiczną podmiotowości transcendentalnej.
Nie chodzi w nich o genezę jakiegoś sensu przedmiotowego, lecz o diachronię samej subiektywności transcendentalnej. Tytuł Kryzys nauk europejskich i fenomenologia transcendentalna Autor Edmund Husserl Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda EAN 9788379981380 ISBN 9788379981380 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia linia Meandry kultury liczba stron 160 Format 12.5x19.5x1.2 cm Rok wydania 2017 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.152 kg