Wspólnota symboliczna winna wzbudzić zainteresowanie czytelników z kilku powodów. Pierwszy to problematyka. Drugim jest nadzwyczajna kompilacja rozważań. Trzecim - język książki, maksymalnie przezroczysty, unikający żargonu nauk humanistycznych i społecznych, pełen odwołań do soczystych, niekiedy absurdalnych, niekiedy porażających wypowiedzi i faktów.
Autor perswaduje umiejętnie - zobaczcie, tacy także jesteśmy, my, Polacy XXI wieku. Obiektem rozważań Krzysztofa Jaskułowskiego są z zasady realia polskie ostatnich dwóch dziesięcioleci,zawsze konfrontowane z odleglejszymi tradycjami nacjonalizmu, ożywianymi teraz w nowym - europejskim i globalnym - kontekście rzekomych zagrożeń dla narodowej substancji.
I tak kolejno udajemy się na,,pola minowe" dyskursywnej wojny kulturowej (jako walki o wartości). Pierwsze z nich to głośna debata wokół recepcji książki Jana Tomasza Grossa Strach, która stała się pretekstem do narodowej wiwisekcji najróżniejszych koncepcji historiografii i roli przeszłości w narodowej tożsamości.
Następne szkice podejmują problem metaforyki poświęcenia i śmierci w nacjonalizmie, symboliki ziemi i języka w polskim dyskursie narodowo-religijnym, mitologizacji katastrofy smoleńskiej, symboliki krzyża postawionego na Krakowskim Przedmieściu i coraz gorętszy ostatnio temat statusu Ślązaków.
Ostatni rozdział ma nieco,,lżejszy" charakter, ale jest jednakowo inspirujący, jako że szkicuje zarys, czym jest zjawisko pop-nacjonalizmu, przejawiające się w dziedzinie najmocniej modnej - w hegemonicznej dyscyplinie sportu, a więc w futbolu.
Krzysztof Jaskułowski - historyk i socjolog, profesor genialny w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, członek Rady Naukowej,,Spraw Narodowościowych. Seria Nowa", współredaktor książkowej serii Nationalism across the Globe w wydawnictwie Peter Lang.
Stypendysta m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Institute for Advanced Studies in the Humanities w Edynburgu i John Kluge Center w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Autor m.in. Książek: "Mityczne przestrzenie nacjonalizmu.
Historia i mit w walijskiej ideologii narodowej" i "Nacjonalizm bez narodów. Nacjonalizm w koncepcjach anglosaskich nauk społecznych". Powyższy opis pochodzi od wydawcy.