Jak to jest, kiedy niespodzianie pukają do drzwi, w 20 minut każą się spakować i opuścić ciepłe mieszkanie? Jak to jest pozostawić miejsce urządzane przez kilka lat i udać się w nieznane? Co stało się z rzeczami w opuszczonych domach? Czy po wojnie mieszkańcom udało się do nich powrócić? Osiedle Montwiłła-Mireckiego powstało w Łodzi w okresie międzywojennym.
To perła modernistycznej architektury. Na osiedlu mieszkali lekarze, urzędnicy, wojskowi i policjanci oraz artyści, m.in. Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński. Ta książka to opowieść o tym niezwykłym miejscu.
Autorka uczyniła jej bohaterem mieszkańców. Wywiady z 50 osobami, 60 stron maszynopisów i rękopisów ze wspomnieniami stały się podstawą historii o tym, jak wyglądało życie na przedwojennym osiedlu. Dowiadujemy się, gdzie były sklepy, jak były urządzane mieszkania, czym się zajmowano aż do dramatu wysiedlenia w styczniu 1940 roku… W 1945 roku powróciła ponad połowa dawnych mieszkańców.
Wielu ich potomków mieszka na osiedlu do dziś. Czasami to piąte pokolenie. Mnóstwo nigdy dotąd niepublikowanych fotografii i anegdot związanych z osiedlem przywraca głos tym, którzy zamieszkując je poprzez lata, scalili z nim swoje życie.
Tytuł Osiedle montwiłła-mireckiego opowieść mieszkańców przed wojną wysiedlenia powroty Autor Dorota Fornalska Wydawnictwo KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY MICHAŁ KOLIŃSKI EAN 9788377294413 ISBN 9788377294413 Kategoria Historia\Historia Polski ilość stron 248 Format 17.1x24.1x2.2 cm Rok wydania 2018 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.8 kg