Kamil Śmiechowski w Łódzkiej wizji postępu zajął się tematem, który już od dawna czekał na przenikliwego i skrupulatnego badacza. Podjął się więc zadania, za którym w istocie kryło się wyzwanie. Dokonał rekonstrukcji oblicza społeczno-ideowego trzech pism:,,Gońca Łódzkiego",,,Kuriera Łódzkiego" i,,Nowego Kuriera Łódzkiego".
Dzięki swojej imponującej pracy uzupełnił lukę powstałą w badaniach naukowych dotyczących łódzkiej prasy na przełomie XIX i XX wieku. Cezurę chronologiczną prezentowanej rozprawy otwiera ukazanie się pierwszego numeru,,Gońca Łódzkiego" w 1898 roku, zamyka natomiast wycofanie się władz carskich z Łodzi w 1914 roku i tym samym koniec pewnej epoki - życia miasta pod zaborem rosyjskim.
Autor, analizując pisma reprezentujące postępowy, liberalno-lewicowy nurt w legalnej polskiej prasie codziennej Łodzi, odnosił się do rzadko poruszanych, ale ważnych kwestii ideowych. Pytanie o kwestie światopoglądowe pozwoliło mu ustalić: do kogo, do jakich sił społecznych gazety te były skierowane.
Śmiechowski zwrócił także uwagę na znaczenie polskiej prasy w czasach zaborów, podkreślił jej doniosłą, zdawałoby się już dzisiaj zapomnianą funkcję - instytucji społecznej. Jego dociekania służyły dodatkowo namysłowi nad szerszymi zagadnieniami dotyczącymi wpływu łódzkiej prasy na życie społeczne miasta i związku głoszonych poprzez nią ideologii z poglądami łodzian.
Łódzka wizja postępu wpisuje się więc w badania poświęcone dziejom i historii Łodzi,,,polskiego Manchesteru" w czasie jego wielkoprzemysłowego rozkwitu. Autorowi, historykowi i bystremu obserwatorowi życia społecznego, udało się włączyć w wielogłos o metropolii, będącej niegdyś niezwykłym tyglem kultur i narodów.
Pracę uzupełniają aneksy i ilustracje. Tytuł Łódzka wizja postępu Autor Kamil Śmiechowski Wydawnictwo Księży Młyn Dom Wydawniczy EAN 9788377292310 ISBN 9788377292310 Kategoria Literatura, Historia ilość stron 370 Format 16,5x23,5 cm Rok wydania 2014 Oprawa broszurowa