Dzieje Pawiaka jako więzienia politycznego w epoce carskiej są dziś białą plamą. Poza kilkoma artykułami dr. Andrzeja Ossibach-Budzyńskiego, który od lat bada dzieje Pawiaka, nikt się tym problemem nie zajmował.
Recenzowany tekst ma wspaniałą bazę źródłową. Autor dotarł do najważniejszych archiwaliów dotyczących epoki i samego obiektu i innych wartościowych źródeł (wspomnienia, edycje dokumentów). Niemal odrębną wartością stała się olbrzymia, wyczerpująca bibliografia.
Wszystko to zostało wszechstronnie wykorzystane, co widać idealnie po przypisach. Zwraca uwagę fakt, iż podstawowa narracja oparta jest na archiwaliach. To kolejny ważny atut. Praca ma więc charakter czysto pionierski, a nie odtwórczy.
Dużą zaletą jest dobry język i wartka - jak na rzecz naukową - narracja. To obszerna sztuka, by ciężki wysokojakościowo temat opisać zgrabnym literacko językiem. Prof. Zw. Dr hab. Krzysztof Jasiewicz Opracowanie dr.
Andrzeja Ossibach-Budzyńskiego oparte zostało na szerokiej kwerendzie źródłowej, przeprowadzonej, co zrozumiałe, w archiwach warszawskich. Mimo pożogi wojennej lat 19391945 dokumentacja dotycząca więzienia Pawiak okazała się niezwykle spora.
Jak się okazało, stanowczo mnóstwo tworzyw zachowało się odnośnie do śledztw i przewodów sądowych prowadzonych poprzez rozbudowany w Imperium Rosyjskim aparat ścigania. W sumie autor dotarł do 13 zespołów dokumentów, powstałych w ich trakcie, meldunków i raportów więziennych, pism więźniów zachowanych w postaci listów i skarg, korespondencji legalnej, a choćby nielegalnej (grypsów) z rodzinami i przyjaciółmi na wolności, które zatrzymała cenzura więzienna.
W sumie przebadał zapewne kilkanaście tysięcy teczek archiwalnych, co świadczy o sumienności badawczej autora, jego dociekliwości i pracowitości. Prof. Zw. Dr hab. Romuald Turkowski Tytuł Pawiak. Więzienie polityczne 1880-1915 Autor Andrzej Ossibach-Budzyński Wydawnictwo ASPRA EAN 9788375456882 ISBN 9788375456882 Kategoria Literatura, Historia liczba stron 454 Rok wydania 2016 Oprawa twarda