\n\nPublikacja jest jedyną na rynku pozycją opisującą kompleksowo problematykę mieszkalnictwa i polityki mieszkaniowej państwa. Komentarz zawiera omówienie przepisów ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa z 26.10.1995 r.
oraz innych ustaw, które posiadają związek z regulacjami niniejszej ustawy lub znajdują zastosowanie w zakresie nieuregulowanym tą ustawą.\n\nW publikacji dużo uwagi poświęcono zagadnieniom takim jak:\n• zasady wsparcia gmin ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (jak również funkcjonowania tego Funduszu),,\n• wyodrębnianie na własność lokali mieszkalnych wybudowanych na wynajem przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego,,\n• zasady działania w formule społecznych agencji najmu (SAN),,\n• Finansowanie zwrotne udzielane poprzez BGK,\n• zasady rozliczania partycypacji w okresie najmu lokalu mieszkalnego.\n\n\nAutorka analizuje obecnie obowiązujące przepisy, ukazując ich osiągalny i racjonalny zakres stosowania.
Zwrócono jeszcze uwagę na wadliwe przepisy, a także rozwiązania, które pozostają w sprzeczności z przepisami innych ustaw.\n\nWśród komentowanych przez Autorkę regulacji warto wymienić:\n• ustawę z 8.12.2006 r.
o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych,\n• ustawę z 21.06.2001 r. O ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego,\n• ustawę z 20.07.2018 r. O pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania,\n• ustawę z 15.12.2000 r.
o spółdzielniach mieszkaniowych,\n• ustawę z 24.06.1994 r. O własności lokali.\n\nKsiążka obejmuje również analizę przepisów przejściowych, a także aktualnego orzecznictwa w zakresie komentowanej ustawy.\n\nKomentarz adresowany jest do prawników (sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, pracowników administracji rządowej i samorządowej) i do niebędących prawnikami osób związanych z funkcjonowaniem społecznych inicjatyw mieszkaniowych, w tym towarzystw budownictwa społecznego, czy z funkcjonowaniem spółdzielni mieszkaniowych i do osób zajmujących się w gminach i innych jednostkach samorządu terytorialnego polityką lub pomocą mieszkaniową i posiadających styczność z stosowaniem finansowego wsparcia udzielanego na budowę mieszkań na wynajem, lecz też na budowę pomieszczeń tymczasowych, schronisk, noclegowni i innych obiektów udzielających schronienia bezdomnym.
A także do osób związanych z udzielaniem najróżniejszych form pomocy finansowej, o których mowa w komentowanej ustawie oraz do przedstawicieli zawodów związanych z nieruchomościami (rzeczoznawców posiadajątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami, zarządców nieruchomości, geodetów), ale także do osób, które z innych powodów zajmują się zarządzaniem i gospodarowaniem nieruchomościami lub stykają się z tymi dziedzinami.